W ramach stałej usługi oferujemy naliczanie opłat dotyczących:
- emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza
- poboru wód z własnych ujęć
- wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi
- obowiązku odzysku i recyklingu (opłaty produktowej)
Obowiązek naliczenia opłat za korzystanie ze środowiska praktycznie dotyczy każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą. Nawet jeśli korzystanie wiąże się jedynie z eksploatowaniem pojazdów samochodowych na potrzeby firmy. W zależności od tego, w jaki sposób poprzez swoją działalność wpływacie Państwo na poszczególne komponenty środowiska, należy dokonać analizy i naliczenia opłaty według stawek przyjętych przez ustawodawcę za substancje wprowadzane do powietrza, paliwo do środków transportu i urządzeń grzewczych, pobór wód czy też odprowadzone ścieki.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska – t. j. Dz.U. z 2013r., poz. 1232 ze zm.
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach – Dz.U. z 2013r., poz. 21 ze zm.
- Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – t. j. Dz.U. z 2015r., poz. 469.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce – Dz.U. z 2012r., poz. 1342.
Opłata produktowa powstaje z tytułu niewykonania obowiązku zapewnienia określonego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, powstałych z opakowań wprowadzanych wraz z produktami na rynek krajowy przez producentów i importerów.
Podstawę prawną zobowiązania stanowią :
- Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ( Dz.U. z 2013r. poz.888).
- Ustawa z dnia 11 maja 2001r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz. U. 2014,poz.1413).
Każdy podmiot korzystający ze środowiska zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji dotyczącej:
- sposobu i zakresu gospodarczego korzystania ze środowiska,
- sposobu gospodarowania odpadami,
- produkcji, importu i eksportu opakowań,
- rodzaju i ilości opakowań wprowadzonych wraz z produktami na rynek krajowy lub zagraniczny.
Termin składania informacji o zakresie korzystania ze środowiska oraz wniesienia należnej z tego tytułu opłaty – do dnia 31 marca za poprzedni rok kalendarzowy na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego.
Termin składania zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów – do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy.
SPRAWOZDAWCZOŚĆ – KOBIZE, PRTR
Poza ewidencją dotyczącą opłat za korzystanie ze środowiska oraz rocznych sprawozdań o wytwarzaniu i gospodarowaniu odpadami, na przedsiębiorcach ciąży dodatkowy obowiązek składania rocznych raportów o emisjach gazów cieplarnianych do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) – do dnia 28 lutego za poprzedni rok kalendarzowy.
Na mocy Prawa Ochrony Środowiska (art. 236a ustawy z dnia 27 kwietnia 2007 r.) krajowy rejestr stał się elementem Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (PRTR). Duże zakłady przemysłowe posiadające zintegrowane pozwolenie na korzystanie ze środowiska i nie tylko, każdego roku w terminie do końca marca, mają obowiązek przekazywania wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska sprawozdania PRTR. Zawiera ono informacje o uwalnianiu zanieczyszczeń oraz ich transferach do powietrza, wody i ziemi, a także o odpadach kierowanych do zakładów unieszkodliwiania lub na składowiska.
Oferujemy Państwu rzetelne wykonanie sprawozdania PRTR i raportu KOBiZE.